e-turism, Litoralul românesc

Convertirea noilor tehnologii informaţionale şi de comunicare în noi metodologii de instruire şi educaţie a lucrătorilor în hoteluri şi a tehnicienilor în turism

Obiectivele specifice ale proiectului

• Dotarea cu logistică a unui Laborator de Turism Servicii.
  • Utilizarea sistemelor multimedia în sistemul tradiţional de lucru cu elevii.
  • Simularea computerizată a activităţilor de turism servicii. Crearea şi dezvoltarea abilităţilor elevilor de a proiecta şi desfăşura etapele unei tranzacţii în turism: cercetare de marketing=site web, contract de vânzare=site web interactiv, livrare=livrare digitală, plata=plata electronică.
  • Crearea unei baze de date a agenţiilor de turism şi structurilor de primire cazare de pe litoralul românesc.
  • Crearea unei agenţii de turism virtuală.

Grupuri ţintă

• Elevi ai claselor profil servicii/turism şi alimentaţie specializarea/domeniul tehnician în turism/lucrător în hoteluri.
  • Cadre didactice din Colegiul Comercial "Carol I" - discipline de specialitate.
  • Agenţii de turism şi structuri de primire cazare.