Olimpiade și concursuri

Ne mândrim cu rezultatele elevilor noștri, participanți la Olimpiada disciplinelor din aria curriculara TEHNOLOGII și a firmelor de exercițiu participante la Competiția Business Plan, etapa județeană

PREMII Olimpiada Aria Tehnologii_Etapa judeteana.pdf

Premiul I la concursul național "Legile se aplică și pe net"

Maria Elena Abi Nasr, elevă în clasa a X-a B la Colegiul Comercial "Carol I" din Constanța a fost desemnată premiantă a Concursului național de eseuri cu tema "Legile se aplică și pe net".

Concursul a fost organizat de Ministerul Justiției in colaborare cu Ministerul Educației, Consiliul superior al Magistraturii, Înalta Curte de Casație si Justiție, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație si Justiție și Uniunea Națională a Barourilor din România.

Eseul intitulat "Întrebări sincere și răspunsuri false", lucrare în care tânăra vorbește despre cyberbullying, dar și despre accesul la informație, cu toate aspectele pe care le implică, este disponibil în Secțiunea Document, fiind pus la dispoziție de către Consiliul Superior al Magistraturii

"Întrebările sincere vor exista peste tot, dar răspunsurile false se găsesc doar acolo unde lumea nu este reală ci doar o imaginație a ceea ce ar putea fi real. O imagine pe care am dori să o vedem, dar este susținută de minciuni. Nu renunțăm la lumea virtuală, dar lumea în care pășim și simțim cu aerul ne umple plămânii cu siguranță nu va avea un sfârșit printr-un buton de shut down", scrie Maria Elena Abi Nasr in eseul premiat național.

Felicitări!

www.ziuaconstanta.ro/stiri/justitie/o-eleva-din-constanta-premiul-i-la-concursul-national-legile-se-aplica-si-pe-net-ce-a-scris-liceana-in-lucrare-documente-830448.html

www.ziarelive.ro/stiri/o-eleva-din-constanta-premiul-i-la-concursul-national-legile-se-aplica-si-pe-net-ce-a-scris-liceana-in-lucrare-documente.html

Business Plan la Colegiul Comercial “Carol I” Constanța

Unitatea noastră de învățământ a fost gazda Competiției Business Plan, etapa județeană.  Au participat 9 firme de exercițiu din 5 unități de învățământ, astfel:

Colegiul Comercial “Carol I” Constanța cu firmele de exercițiu: F.E. TOMIRIS NATURAL DESIGN S.R.L. și F.E. ROYAL CHOCOLATE S.R.L.

Colegiul Economic Mangalia cu: FE LA MIA GUSTO S.R.L. și  FE DIAMOND S.R.L.

Liceul Tehnologic “Ioan N. Roman” cu FE EXCLUSIVE LUXURY TRAVEL și FE SKY CAFFE S.R.L.

Liceul Economic “Virgil Madgearu” cu FE PUBLISOFT 22 S.R.L. și FE ATHENA COFFE S.R.L.

Liceul Tehnologic de Electrotehnică și Telecomunicații Constanța cu F.E. TELEKOM CURIER EXPERT S.R.L.

Le dorim mult succes câștigătorilor competiției, FE ROYAL CHOCOLATE SRL, de la Colegiul Comercial “ Carol I” Constanța, participanți la etapa regională.

FORUM_rezultate_BP_jud_2023 (1).pdf

CONCURS NAŢIONAL „ŞTIU  ŞI  APLIC”

SECURITATEA ŞI SĂNĂTATEA ÎN MUNCĂ SE DEPRIND DE PE BĂNCILE ŞCOLII!

Ediţia a XIII -a - Constanța - 2023

Etapa  județeană

Rezultate Concurs ȘTIU ȘI APLIC - etapa județeană

25 martie 2023

rez_stiusiaplic_jud_2023.pdf

CONCURSUL NAȚIONAL "ȘTIU ȘI APLIC" - faza județeană

Data derularii in format online a probei teoretice, etapa judeteana: 25 martie 2023

Orele de incepere a testelor, pe secțiuni (profile)-etapa judeteana, sunt:

Etapa județeană a Concursului Știu și Aplic 2023 se va desfășura sâmbătă, 25 martie 2023, la Colegiul Comercial „Carol I“ Constanța.

Intrarea elevilor și a profesorilor coordonatori se va face între orele 8.00-8.30, pe la intrarea str. Decebal, nr.15.

Elevii vor avea asupra lor carnetul de elev vizat pentru anul scolar 2022-2023 sau cartea de identitate pentru verificarea identității.

Regulamentul de organizare și desfășurare a concursului național ”Știu și aplic” 2023

Formular de înscriere-Etapa județeană

Înscrierile s-au finalizat.

Pentru mai multe informații, vă rugăm să vizitați :

Înscrierile se vor face până pe data de 17.03.2023, ora 12:00.

Performanțe caroliste

Olimpiada din Aria Curriculară Tehnologii, Domeniul Economic, Administrativ, Comerț ne-a adus, prin elevul Lișiță Daniel Constantin, de la clasa a XI-a B, premiul al III-lea obținut la etapa națională ce a avut loc la Galați în perioada 18-22 aprilie 2022, o confirmare a eforturilor echipei elevi-profesori depuse pentru o pregătire de excepție în specialitate.

Felicitări și succes în continuare tuturor!

CT_centralizator_rezultate _Finale_Conc profesional etapa jud 2022-FORUM

Nota Programe concursuri pe meserii.pdf

Competiția Business Plan - etapa pe școală

Anexe-Competiția-Business-Plan-2019.pdf